Паркет – найкраще підлогове покриття. При правильній експлуатації і догляді він може служити не одному поколінню. Але разом зі своєю міцністю і привабливістю паркет дуже чутливий до негативних факторів. Тому нерідко виникає необхідність дрібного ремонту або реставрації паркету. Щоб зменшити періодичність ремонтів паркету, необхідно правильно доглядати за паркетною підлогою, тим більше, що це не вимагає ні особливих матеріальних витрат, ні великих фізичних зусиль. Досить мінімізувати вплив на підлогу руйнуючих чинників, таких як пісок, пил, вода. Для цього необхідно регулярно прибирати підлогу за допомогою пилососа або віника. Мити паркет потрібно добре віджатою ганчіркою. Щоб уникнути подряпин, на ніжки столів і стільців краще наклеїти прокладки з фетру.
Та все ж в процесі експлуатації підлога втратить свій зовнішній вигляд і потребуватиме реставрації. Тому раз на п’ять-сім років паркет циклюють з подальшим нанесенням нового шару лаку.
Так які ж все-таки проблеми виникають з паркетом? В яких випадках потрібна реставрація паркету і як це зробити?
1. Подряпини і щілини. Це доволі часте явище, яке виникає в процесі використання паркету. Якщо подряпини досить-таки невеликих розмірів, то скоригувати їх можна за допомогою ретушуючого олівця, підібраного в тон паркету. Зі щілинами і всілякими сколами справа йде складніше. Для того, щоб закрити щілину, для початку необхідно її прочистити відрізком тонкого, але досить жорсткого дроту. Сміття, що залишилось, витягують зі щілини за допомогою пилососа. Щілини зашпаровують шпаклівкою, підібраною в тон паркету. Бажано брати шпаклівку на тон темнішу від самого паркету, бо відреставровані таким чином місця найчастіше виділяються більш світлими ділянками підлоги. Після висихання шпаклівки підлогу в цьому місці обробляють наждачним папером, протирають злегка вологою ганчіркою (щоб прибрати пил) і покривають лаком.
2. Пересихання і розхитування дощечок. Таке трапляється, якщо в будинку мала вологість повітря або при інтенсивній тепловій сушці паркету. Виправити такий дефект набагато складніше. При цьому необхідно підібрати дощечки, які підходять за кольором і розміром, виконані з тієї ж деревини, що і паркет. Реставрація паркету в цьому випадку полягає в тому, щоб розсохлу дощечку долотом або стамескою розколоти на кілька шматків. Далі їх виймають, починаючи з середини. Потім видаляють клейову основу. Западину, яка залишилась після видалення паркетини, ретельно зачищають, акуратно вирівнюють основу.
Нову дощечку підготовляють, зрізуючи з неї гребінь, з обережністю шліфують місце зрізу рубанком. За необхідності зрізають пази і гребені з сусідніх паркетин. Якщо потрібно замінити кілька дощечок, які лежать поруч, то їх попередньо скріплюють між собою так, щоб утворилася єдина клепка. Дуже важливо достовірно переконатися, що нова клепка ідеально ляже на місце старих видалених дощечок.
Після підготовки заміни на основу, звільнену від паркету, заливають розігріту до 150-170 градусів бітумну мастику або підходящу клейову основу. Наверх розміщують клепку, видаляють надлишки клею або мастики. Після цього на нову дощечку необхідно покласти який-небудь вантаж. Після висихання клейової основи або мастики, яке виявляється міцним утриманням клепки в підлозі, реставровану ділянку паркету зашкурюють, видаляють з неї пил і лакують.
3. Скрип. Головне – з’ясувати причину скрипу. Найчастіше він з’являється в разі відшарування паркету від основи. Скрип – не рідкісне явище там, де укладання паркету виконувалось на бітумну мастику. Якщо причина дійсно криється в відшаруванні від основи, то найраціональнішим рішенням буде перестил паркету.
4. Залив паркету. При цьому дощечки розбухають, і підлога вкривається буграми і хвилями. Його, звичайно, можна висушити, але чи буде від цього користь? Якщо паркет відокремився від основи, то найрозумнішим рішенням буде його заміна. Якщо паркет розсохся і потріскався, але міцно утримується на основі, то можна спробувати відновити його вищепереліченими методами. Але це, звичайно, за умови, що площа затоплення невелика. При затопленні більш 50% підлоги, паркет необхідно замінити, так як ніяка реставрація йому вже не допоможе.
5. Нерівність паркету. Буває, що паркет провисає, утворюючи западину, або ж, навпаки, утворює бугор. Трапляється нахил підлоги в яку-небудь сторону. Такі проблеми зазвичай виникають через нерівності основи. В цьому випадку необхідно звернутися до фахівця, оскільки паркет доведеться повністю перестилати. Перед тим, як стелити новий паркет, основу доведеться рівняти. Як правило, такі проблеми виникають там, де власники, вирішивши заощадити, довіряють вкладання паркету дилетанту. Але скупий платить двічі. Тому в будівельних справах ніколи і ні на чому економити не можна.
6. Знос паркету. Природний знос паркету – найчастіше питання, з яким до нас звертаються за реставрацією паркету. З часом зношується будь-який матеріал. Тьмяному, збляклому паркету можна повернути блиск і привабливість, заново покривши його лаком. Для цього підлогу обробляють стрічковою машинкою, що знімає старий лак і усуває нерівності паркету. Цей процес називається циклюванням. Після цього закладають всі тріщини, ретушують подряпини, при необхідності заміняють потріскані дощечки. Після висихання шпаклівки ділянки реставрації паркету зашкурюють. Після цього підлогу ретельно звільняють від пилу і покривають лаком.
Перед тим як робити ремонт паркету, в будь-якому разі необхідно проаналізувати і зрозуміти, які саме етапи реставрації доведеться пройти для досягнення результату, так як після огляду фахівцем може виявитися, що простіше замовити вкладання нового паркету, ніж реставрувати наявний.