Тонування та воскування паркету

Дерев’яна підлога – це красиве і правильне рішення для будь-якого дому: вона зберігає тепло, стійка до зношування, її відносно легко підтримувати в порядку і чистоті. Паркет – екологічно чистий, довговічний і абсолютно не шкідливий. Загалом, це практично досконале підлогове покриття! Але, що робити, якщо Ви витратили багато грошей на підлогу з штучного паркету і виявили, що вона не поєднується зі старовинними меблями, які залишилися Вам у спадок від вашої тітоньки? І як бути з модою, яка диктує необхідність настилати підлогу з вибілених, «сивих» матеріалів? Міняти паркет? Є вихід трохи кращий – тонувати його!

Матеріал, який традиційно використовують для тонування, – це морилки, тобто рідини для просочення дерева. Після шліфування і очищення паркету від пилу його покривають барвником, який, зберігаючи текстуру деревини, надає їй іншого відтінку. Після цього підлогу покривають декількома шарами лаку. Недолік цього способу досить істотний: оскільки структура деревини неоднорідна, просочування морилкою теж відбувається нерівномірно. Одні ділянки паркету можуть стати темнішими, ніж інші, а на великих поверхнях такий «плямистий» візерунок буде виглядати погано. Передбачити ж заздалегідь, як себе поведе деревина, і як ляже суміш на поверхню, дуже важко.

Тонування та воскування паркету

Змінити колір паркету і паркетної дошки можна різними методами. Недавно на ринку з’явилися вдосконалені продукти для тонування підлоги. На відміну від звичайних морилок, які миттєво вбираються і підсихають, ці суміші довго не тверднуть і дозволяють працювати з ними стільки, скільки потрібно для отримання якісної і красивої поверхні.

Їх наносять на відшліфовану, очищену від пилу, жиру та інших можливих забруднень поверхню підлоги, деякий час чекають, поки суміш вбереться, а потім втирають в дерево плоскошліфувальною машиною з полірувальним кругом для швидкого і рівномірного розподілу. Надлишки суміші прибирають і залишають підлогу сохнути. Ходити по паркету можна, в залежності від марки і виробника тонувальної суміші, через 4-24 години.

Дуже зручно, що, використовуючи такі фарбувальні системи, можна тонувати великі поверхні. Зверху на тонований паркет добре лягають лаки високої зносостійкості, які створюють на поверхні підлоги захисну плівку.

Тонування та воскування паркету

Тонувати паркет можна і спеціальним маслом (наприклад, Floor Oil Strong від ARBORITEC або Markant від LOBADUR). Підлога, тонована таким маслом, відрізняється екологічністю і естетичним зовнішнім виглядом, не вимагає покриття лаком, оскільки масло вже само по собі захищає деревину від зовнішніх впливів і води. Масло наносять на поверхню паркету тонким шаром за допомогою кисті або щітки.

Потім втирають в деревину з допомогою плоскошліфувальної машини, видаляють надлишки продукту і залишають підлогу сохнути.  В принципі, процедура тонування нічим не відрізняється від описаної вище технології тонування за допомогою професійних сумішей. Різниця лише в тoму, що у випадку з маслом цю процедуру потрібно повторити, і не один раз. Кількість шарів масла залежатиме від всмоктуючої здатності деревини, і передбачити її заздалегідь можна тільки приблизно. Так, листяні породи дерева вбирають більше масла, ніж хвойні.

Тонування та воскування паркету

Визначити, скільки ж шарів насправді потрібно, може тільки кваліфікований майстер, і тільки за одним критерієм – дерево має бути насичене маслом, але не перенасичене. За допомогою натуральних масел можна додати класичному паркету не тільки модного вибіленого вигляду, але й забарвити його у відтінки, що імітують дорогі сорти деревини, наприклад, венге або горіх.

У коридорах і вітальнях, де навантаження на підлогу досить велике, на кольорове масло зверху наносять один або два безбарвні шари. Якщо в процесі експлуатації паркет буде пошкоджений, ці ділянки можна буде зачистити і обробити маслом заново. Межа між відремонтованими і невідремонтованими планками спочатку трохи виділятиметься, але поступово згладиться.

Тонування та воскування паркету